Her yaş için cilt bakımı

Her yaş için cilt bakımı

Yaşlandıkça, vücudumuzdaki değişikliklerle daha uyumlu hale gelme eğilimindeyiz. Ancak en büyük organımızda, cildimizde, meydana gelen değişiklikleri çok fazla önemsemeyiz. Tıpkı vücudumuzun zaman içinde değişmesi gibi cildimiz de değişiyor. Hiç şüphe yok ki cilt bakımı her yaşta çok zor olabilir ancak bu karmaşık olması gerektiği anlamına gelmez.

Gençlik yıllarında cilt sağlığınız konusunda ergenlik büyük bir rol oynar ve dalgalanan hormonlar tıkanmış gözeneklere, yağlı cilde ve kötüleşen sivilcelere neden olabilir.

20’li yaşlarda cilt bakımı

20’li yaşlarımıza girdiğimizde, sık sık genç sivilceden yetişkin çeşidine geçiş yaparız. Bu da sivilceyle mücadele ürünlerinin kalıcı kullanımı anlamına gelebilir.

Güneş koruyucuların düzenli kullanımı 20’li yaşlarda bir zorunluluktur. Güneşli veya soğuk bir bölgede yaşıyor olmanız farketmez, SPF 30 veya daha üstü olan bir güneş kremi kullanmak günlük bir rutin haline gelmeli. Yaz tatili planlıyorsanız, güneş kreminizi gün içinde sıkça kullanın ve gün boyunca plajda geniş bir şapka takın. Şezlonglarda bronzlaşmaktan kaçının. Şezlonglara yayılan UV ışınları da cildinize zarar verebilir. D vitamini aldığınızdan emin olun.

Ek olarak, şimdi birçoğu artık yaygın olarak bulunabilen bir retinoide ulaşma zamanıdır. Retinoidler sadece sivilceler için mükemmel değildir, aynı zamanda kollajen üretimini teşvik etmede yardımcıdır ve yaşlanma karşıtıdır. Bunu sadece yüze değil boynunuza da uygulayın.

30’lu yaşlarda cilt bakımı

30 yaşındayken teorik olarak hayatınızı çok yoğun geçiriyorsunuz ve cildinize önem vermek öncelik listenizdeki en son şey. Artık işle, ailenizle ve geleceğiniz için hazırlıklarla meşgulsünüz, ancak 30’lu yaşlarda ciltteki en büyük ve en önemli değişiklikleri görüyoruz. Hücre devri yavaşlamaya başlar ve ilk yaşlanma belirtileri görülmeye başlar.

Şimdi düşük etkili retinoidinizden biraz daha güçlü bir şeye geçme zamanı olabilir. Daha yüksek etkili retinoidleri doktorunuzun önerisi ile kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunları her gün kullanmanız önerilir. Cildinizin yumuşamaya veya daha hassas olmaya başladığını fark ederseniz, her 2 günde bir veya daha küçük bir miktar kullanmayı deneyin.

Rutininize bir asit bazlı serum eklemek isteyebilirsiniz.

1. Askorbik Asit (C Vitamini)

Askorbik asit (C vitamini) cilt tonunu düzeltmeye yardımcı olur, cildi parlaklaştırır ve yaşlanma belirtilerini hedefleyebilir.

2. Glikolik Asit

Retinoidlere benzer şekilde, glikolik asit, kollajen oluşumunu arttırmaya yardımcı olabilir ve ince çizgiler ve kırışıklıklar ile savaşır.

3. Laktik Asit

Laktik asit, Glikolik aside benzer, ancak cilt için daha yumuşaktır.

4. Kimyasal peeling

Kimyasal peeling, daha sağlıklı görünen ve daha düzgün bir cilt oluşumu ile sonuçlanan kimyasal maddeler kullanarak ciltteki ölü hücrelerin dökülmesini hızlandırmayı amaçlayan bir işlemdir.

40’lı yaşlarda cilt bakımı

Çoğu kadın 40’lı yıllarında perimenopozdan geçer. Bu da cildinizde problemler olabileceği anlamına gelir.

Dalgalanan hormonlar; kötüleşen akne, hiperpigmentasyon, esneklik kaybı ve kuru cilde neden olabilir. Kuru cilt problemi yaşarsanız, içinde güneş koruyucu bulunan bir nemlendirici kullandığınızdan emin olun. Hiperpigmentasyon geliştirirseniz topikal retinoid ile dönüşümlü olarak hidrokinon kullanılabilir.

Hidrokinon satılan bazı ürünlerde bulunabilir ancak yüksek etkili olanları doktorunuzdan reçete gerektirecektir. Cildinizin kötüleştiğini hissediyorsanız ve perimenopoz semptomları yaşıyorsanız, doktorunuzla hormonlar (östrojen) veya düşük dozlu sürekli doğum kontrol hapı / hormonal kontraseptif kullanımı hakkında konuşmak isteyebilirsiniz.

50 yaş ve sonrası için cilt bakımı

50’li yaşlarında çoğu kadın menopoza girmiş haldedir. Menopoz sonrası hormon tedavisi, cildin gençleşmesine yardımcı olabilir ve hatta geçiş sırasında görülebilen saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olabilir. Kırışıklıklar ve ince çizgiler daha belirgin hale gelir ve cilt sarkmaya başlayabilir. Sıkılaştırıcı kremler, serumlar ve topikal retinoidler bu sırada hala hayati bir rol oynamaktadır. Cilt kanserlerinin görülme sıklığı yaşla birlikte arttıkça dermatoloğunuz ile düzenli cilt muayeneleri yapmaya başlamak isteyebilirsiniz.

Cilt bakımı ipuçları

– Güneş koruyucularına ne kadar erken başlarsanız, o kadar iyi.

– Çok su içmeyi, alkolü minimumda tutmayı unutmayın.

– Her ne olursa olsun sigara içmekten kaçının.

– Genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürün.

– Diyet ve egzersiz cilt bakımı için anahtar bileşenlerdir.

– Güzellik uykunuzı alın.

Özel cilt bakım gereksinimleriniz varsa, dermatolog ve / veya size en yakın sağlık kuruluşu ile iletişime geçin. Ve unutmayın, güzel ve genç görünen bir cilt bağlılık gerektirir, bir mucize değil!

Kaynak: yineblog.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir