Kuru saç derisi için saç maskeleri

Kuru saç derisi için saç maskeleri

Kuru saç derisinin ilk habercisi kalıcı kaşıntıdır, ancak aynı zamanda kepek ve saç dökülmesine de yol açabilir. Kuru saç derisinin bir çok farklı nedeni olabilir. En yaygın nedeni havadaki değişimin bir etkisi veya saç bakım ürünlerindeki sert bir içeriktir.

Bazen, yeterince su içmemek ya da saçınızı günlük yıkamak kadar basit bir şey suçlu olabilir. Egzama veya sedef hastalığı gibi tıbbi durumlar da kuru saç derisine neden olabilir.

İşte kuru saç derisini yenebileceğiniz saç maskeleri.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı cilt sağlığına yararlı olduğu için uzun süredir kullanılmaktadır ve kuru saç derisi için de harika bir seçenek olacaktır. Saç derisini nemlendirebilir ve antifungal ve antibakteriyel özellikleri sayesinde enfeksiyon riskini azaltabilir. Atopik dermatit tedavisinde bile yardımcı olabilir .

Nasıl kullanılır

Deriye masaj yaparak doğrudan kafa derinize az miktarda erimiş hindistancevizi yağı sürün. Normalde yaptığınız gibi saçlarınızı yıkamadan önce en az 10 dakika bekletin. Bu sadece kuru saç derisine yardımcı olmakla kalmaz, saçınızın ipeksi pürüzsüzlükte olmasını da sağlar.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı güçlü antiseptik, antifungal ve antibiyotik özellikleri kuru saç derisi belirtilerini hafifletebilir. Bu nedenle birçok kepek şampuanının içinde çay ağacı yağı bulunur.

Çay ağacı yağı, birçok eczaneden uçucu bir yağ olarak satın alınabilir. Kuru saç derisi için özel olarak üretilen çay ağacı yağı içeren şampuanlar bulmak da mümkündür.

Nasıl kullanılır

Birkaç damla çay ağacı yağını hindistan cevizi veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırabilir ve saç derinize masaj yapabilirsiniz. Yıkamadan önce 10 dakika bekletin.

Aloe vera

Aloe vera, kuru saç derisine yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahiptir. Antienflamatuar özellikler cilt tahrişini azaltmaya yardımcı olabilir ve aynı zamanda etkili bir nemlendirici maddedir.

Nasıl kullanılır

Saç derinize topikal olarak uygulayın ve yıkamadan önce 10 dakika bekletin. Oral aloe vera takviyeleri de alabilirsiniz ancak almadan önce yan etkilerini mutlaka okuyun.

Muz püresi

Muzlar besleyici ve nemlendirici olup kuru saç derisi ve hatta kepek için mükemmel bir tedavi sağlar. Nemlendirici olmasının yanı sıra, doğal bir antimikrobiyaldır ve bu iki avantaj bir araya geldiğinde kuru saç derinizin temizlenmesine yardımcı olabilir.

Nasıl kullanılır

Bir yemek kaşığı hindistan cevizi veya zeytinyağı ile muz püresini karıştırın. Karıştırmak, saçınızdan durulamayı kolaylaştırır. Saç derinize masaj yapın ve 10-15 dakika bekleyin.

Yoğurt ve yumurta

Bu bir kahvaltı menüsü gibi görünse de, yoğurt ve yumurtanın her ikisi de kuru saç derisini rahatlatabilecek benzersiz faydalara sahiptir. Yoğurt, cilt üzerinde yatıştırıcı etkiye sahiptir ve aynı zamanda peeling yapabilir, yumurtalardaki yağ ve protein içeriği saç derisini besler ve korur.

Nasıl kullanılır

Birkaç yemek kaşığı sade yoğurt ve iyice çırpılmış bir yumurtayı karıştırın. Saçınıza ve saç derinize masaj yapın ve yıkamadan önce 10 dakika bekleyin. Karışımı ılık veya soğuk suyla durulayın.

Kaynak: iceriksistemi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir