Munchkin Cinsi Kedilerin Genel Özellikleri Hakkında Bilgiler

munchkinkedijpg_3145_13

Munchkin Cinsi Kedilerin Genel Özellikleri Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda Munchkin cinsi kedilerin genel özellikleri, fiziksel özellikleri ve bakımı hakkında bilgiler vereceğiz. Munchkin cinsi kediler, oldukça arkadaş canlısıdır. Çocuklarla çok iyi anlaşır. Çocuklarla iyi anlaştığı gibi, diğer kedilerle de iyi ilişkiler kurarlar. Fazla konuşkan bir yapıları yoktur. İyi bir gözlemcidirler. Sahiplerini dikkatle incelerler. Hareket etmeyi çok severler. Oldukça sakin bir yapıları olmasına rağmen oyun oynamayı çok severler. Sahipleriyle aralarında duygusal bir bağ kurarlar. Sürekli ilgi görmeye ihtiyaç duyarlar. Onu düzenli olarak okşayarak aranızdaki duygusal bağı kuvvetlendirebilirsiniz. Çok meraklıdırlar. İki ayaklarının üzerinde durarak bir şeyler izlemeye bayılırlar. Kedi sahiplendirme isteği bulunan bireylerin dikkat edeceği bir nokta vardır. Bu cins kediler yalnız olmayı pek sevmez. O yüzden uzun saatler evde tek bırakmamalısınız. İnsan ilgisine maksimum derecede ilgi duyar.

Muchkin Cinsi Kedilerin Fiziksel Özellikleri Hakkında Bilgiler

Muchkin kedisi, tamamen orantılı bir vücut yapısına sahiptir. İpeksi, yumuşak tüyleri vardır. Her renk ve desende görülebilen tüyleri, kısa yapıdadır. Bu sevimli cinsin en çok dikkat çeken fiziksel özelliği kısa bacaklara sahip olmasıdır. Bacakları diğer kedilerin bacaklarının yarısı kadardır. Bacakları kısa olsa da kaslı ve güçlüdür. Yuvarlak kafa yapıları vardır. Orta büyüklükte gözleri vardır. Gözleri badem şeklindedir. Gözleri için net bir renk söylemek mümkün değildir; farklı renkte gözlere sahip olabilirler. Genel olarak bakıldığında bakır rengi hakimdir diyebiliriz. Erkek kedilerin ağırlığı 3-4 kg arası değişirken, dişi kedilerin ağırlığı 2-3 kg arasında değişir.

Muchkin Cinsi Kedilerin Kedi Sahiplendirme Noktasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bakımı diğer kedilere göre nispeten daha kolaydır. Kısa tüyleri için uygun bir tarak bulmak gereklidir. Yanlış tarak seçimi kediye rahatsızlık verebilir. Düzenli olarak taranması gerekir. Yazın daha çok tüy dökmeye meyilli olduğundan dolayı, yaz aylarında tarama sıklığı arttırılmalıdır. Obeziteye meyilli bir kedidir. Kedi sahiplendirme isteği bulunan bireylerin dikkat edeceği bir noktadır. Mama seçimi bu noktada önem kazanır. Şişmanladığı takdirde kısa bacakları onu taşımada zorlanacaktır. Kendilerine uygun mama tüketmeleri gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir