Selülit için evde yapabileceğiniz kahve masajı

Selülit için evde yapabileceğiniz kahve masajı

Selülit, tüm kadınların yaklaşık yüzde 80–90’ını etkiler. Mevcut araştırmalar sayesinde, artık selülitin çok sayıda neden içeren ve çok yönlü bir tedavi gerektiren karmaşık bir sorun olduğunu anlıyoruz.

Peki selülit neden olur? En iyi tedavi seçenekleri nelerdir? Yaş, genetik, cinsiyet, etnik köken, diyet ve aktivite düzeyi selülite katkıda bulunur. Selülitin tedavisi için mutlaka kolajene değinmek zorundasınız, yağı azaltmanız ve dolaşımı artırmanız gerekir. Selülit tedavisi için sağlıklı bir diyet ve egzersizle birlikte evde yapabileceğiniz masajlar da vardır. Selülit görünümünü azaltmak için evde yapabileceğiniz kahve masajına gelin birlikte göz atalım.

Selülit için kahve masajı

Süre: 5 dakika

Miktar: 2 bardak

Malzemeler

– 1 fincan kahve
– ½ fincan hindistan cevizi yağı (veya badem yağı)
– ⅔ fincan şeker
– 4-8 damla tarçın yağı (çok hassas cildiniz varsa daha az)
– 8 damla vanilya yağı veya 1 çay kaşığı vanilya

Talimatlar

– Büyük bir kabın içine kahve tozu, hindistan cevizi ( veya tatlı badem) yağı, şeker ve esansiyel yağları ekleyin.
– Birleştirmek için iyice karıştırın.
– Tekrar kullanılabilir bir kapta saklayın. Uçucu yağların kullanılması nedeniyle cam veya yüksek kaliteli plastik tercih edin.
– Buzdolabında bir yıla kadar saklanabilir.

Nasıl kullanılır

Duştan sonra, karışımı selülitin bulunabileceği alanlara (kalçalar ve uyluklar) ve ayrıca gözle görülebilir herhangi bir selülit bölgesine uygulayın. Hassas cildi korumak için özen göstererek, kuvvetlice masaj yapın. Çok fazla kuvvet uygulayarak cildinizi tahriş etmeyin. İyice durulayın ve kurulayın. Kuruladıktan sonra yüksek kaliteli bir nemlendiriciyle bitirin.

Temizlenen bölgelere geçici olarak kızarıklık normaldir. Herhangi bir rahatsızlık veya tahriş devam ederse kahvenizi daha ince öğütmeyi deneyin, daha ince öğütülmüş şeker kullanın ve/veya tarçın yağı kullanmayın.

Yararları

– Kahve çekirdeği cildi temizler, kafein ise kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur ve cildi sıkılaştırır.

– Hindistan cevizi yağı nemlendirmeye yardımcı olur ve pek çok güçlü cilt yararına sahiptir.

– Şeker cildin daha fazla dökülmesine yardımcı olur.

– Tarçın yağı, kan damarlarının genişlemesini sağlar ve cilde ince bir dolgunluk sağlar. Böylece selülit görünümünü azaltır.

Kahve çekirdeği selülitten kurtarır mı

İnsanlar selülitten nasıl kurtulacaklarına dair cevaplar arıyorlar. Kahve çekirdekleri ile yapılan masaj selüliti tamamen ortadan kaldıramazken, selülit görünümünü gözle görülür şekilde azalttığı görülmüştür. Bunun, kan akışını artıran ve cildi sıkılaştıran kan damarlarının genişlemesine neden olan kafein olduğu düşünülmektedir.

Kahve masajı, iki ana etki mekanizması ile çalışır: Kafeinin adipoz (yağ) dokusu üzerindeki doğrudan etkileri ve masajın etkileri. Yapılan masaj işlemi, doku ödemini azaltır ve muhtemelen kollajen üreten hücrelerin aktivitesini uyarır ve yağ hücrelerinin aktivitesini azaltır.

Kahve masajını en iyi sonuçları elde etmek için haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Kaynak: uzaktanhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir